BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
studia I stopnia
O KIERUNKU
Celem studiów jest kształtowanie wiedzy studentów w zakresie umiejętności i kompetencji w obszarze ochrony ludności, obrony cywilnej, reagowania kryzysowego jak i również kształtowanie zdolności zarządzania w przypadku wystąpienia stanów zagrożeń na różnych poziomach. Studia dają także możliwość pozyskania rozległej wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania zespołami ludzkimi i procesami decyzyjnymi w różnych organizacjach – w tym w administracji i w biznesie – w szczególności zaś umiejętności tzw. zarządzania kryzysowego.
W ramach kształcenia na kierunku studiów I stopnia Bezpieczeństwo narodowe oferuje się możliwość uzyskania jednej z trzech specjalności, dających wiedzę i umiejętności w obszarze:
1. Zarządzanie bezpieczeństwem publicznym
2. Zarządzanie obronnością państwa
3. Zarządzanie i operowanie systemami bezzałogowymi (DRONY)
Absolwenci studiów licencjackich na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe mają obiecujące perspektywy zawodowe. Mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze publicznym, pracując w służbach specjalnych, ministerstwach, agencjach rządowych oraz wojsku. Mogą pełnić funkcje związane z analizą zagrożeń, zarządzaniem kryzysowym, kontrwywiadem i polityką bezpieczeństwa narodowego. W sektorze prywatnym, absolwenci mogą pracować w firmach konsultingowych ds. bezpieczeństwa, firmach ochroniarskich oraz sektorze bezpieczeństwa IT jako analitycy ryzyka, specjaliści ds. zarządzania kryzysowego i doradcy ds. bezpieczeństwa.
Absolwent studiów licencjackich na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe może podjąć takie zawody jak:
1.Analityk ds. bezpieczeństwa
2. Specjalista ds. zarządzania kryzysowego
3. Doradca ds. bezpieczeństwa
4. Analityk ryzyka
5. Pracownik służb specjalnych
6. Funkcjonariusz w wojsku
7. Ekspert w agencjach rządowych
8. Konsultant ds. bezpieczeństwa
9. Specjalista ds. polityki bezpieczeństwa narodowego
W ramach studiów na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe oferujemy do wyboru 3 specjalizacje:
Specjalność ta przygotowuje specjalistów z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony. Absolwent zdobywa wiedzę dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa publicznego oraz uzyskuje umiejętność jej wykorzystania w praktyce. Posiada umiejętność analizowania i stosowania zasad oraz procedur bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali lokalnej, regionalnej, narodowej i europejskiej. Głównym celem kształcenia w ramach tej specjalności jest przygotowanie przyszłych absolwentów do pracy w instytucjach, służbach, formacjach oraz firmach odpowiedzialnych za wewnętrzne i międzynarodowe bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo i ochronę osób, mienia, obiektów i przestrzeni.
Studenci zostają przygotowani do rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem i pracy w różnorodnych sytuacjach kryzysowych. Poznają teorię zarządzania bezpieczeństwem, zarządzanie i logistykę w sytuacjach kryzysowych, rozwiązania Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa. Uzyskują kompetencje w zakresie zarządzania sytuacjami kryzysowymi, a także poznają zasady ochrony mienia, informacji, ochrony osób i obiektów. Rosnące zainteresowanie bezpieczeństwem w dobie terroryzmu i wciąż wysokiej przestępczości pozwala absolwentom znaleźć pracę zarówno w sektorze publicznym, jak i komercyjnym oraz pozarządowym.
Chyba nikt nie zaryzykowałby stwierdzenia, że żyjemy w zupełnie bezpiecznych czasach, o ile takie w ogóle istnieją. Każdy okres historyczny ma swoje napięcia, które rozpościerają się na pajęczynie społecznych, kulturowych i politycznych zależności, i których kombinacje czasem doprowadzają rzeczywistość do momentu wrzenia, punktu kulminacyjnego, sytuacji przesilenia. Wielu z nich można zapobiec dysponując odpowiednią wiedzą, umiejętnościami oraz zasobem technicznych rozwiązań, których wdrożenie pozwala nie tylko reagować na stan z „tu i teraz”, ale prognozować możliwy rozwój wypadków i odpowiednio wcześnie reagować na podobny schemat w przyszłości. Sytuacja kryzysowa to w końcu nic innego, jak schemat a wypracowanie odpowiedniego, analitycznego podejścia do rozpracowywania takich schematów jest domeną osób, które zdecydowały się zgłębić temat bezpieczeństwa i podjęły studia na kierunku obronność państwa.
Uczelnia posiada uprawnienia nr. 258RPS-04/2018 nadane w 2018 roku przez Urząd Lotnictwa Cywilnego do szkolenia personelu lotniczego w zakresie statków bezzałogowych.
Uprawnienia
Świadectwo kwalifikacji operatorów bezzałogowych statków powietrznych, upraniające do ich wykorzystywania w celach innych niż loty sportowe i rekreacyjne. Inaczej mówiąc wszystkie loty komercyjne związane ze świadczeniem usług zarobkowych jaki nie zarobkowych (fotografia i nagrania wideo z powietrza, fotogrametria, mapowanie terenu, monitoring obiektów z powietrza i inne) wymagają posiadania świadectwa UAVO.
UAVO – Unmaned Aertial Vehicle – operator bezzałogowego statku powietrznego
VLOS – Visual Line od Sight – operowanie dronem w zasięgu wzroku
BVLOS – Beyond Vidual Line of Sight – operowanie dronem w zasięgu i poza zasięgiem wzroku.
Studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia:
Kliknij w przycisk poniżej, aby poznać 3 proste kroki do rekrutacji!
Pytania?
- magdalena.jakubczyk@ope.org.pl
- +48 609 407 414
- ul. Słowackiego 28/14, 97-300 Piotrków Trybunalski
Instytut Kształcenia Nauczycieli